Godziny otwarcia

Pn-Pt: 8:00 – 16:30 Sob: 9:00 - 13:00

Zadzwoń

32 415 98 18

Fill out the form below to get your quick quote.

[contact-form-7 404 "Not Found"]

73 Canal Street, New York, NY

Pn-Pt: 8:00 – 16:30 Sob: 9:00 - 13:00
<a href="tel:32 415 98 18">32 415 98 18</a>

Czy grozi nam wymiana kas fiskalnych?

przepisy fiskalne

 

Od kwietnia drożeje kawa z powodu podwyżki VAT. Wielu przedsiębiorców też ma powody do zmartwienia z powodu nowego rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych. Kogo dotyczy problem?


Kasy fiskalne do wymiany

1 kwietnia 2013 r. weszły w życie nowe regulacje dotyczące stosowania kas fiskalnych zawarte w rozporządzeniu z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących, niemniej jednak, przedsiębiorcy będą mieli czas na dostosowanie się do nowych zasad do 1 października 2013 roku. Nowe przepisy zawarte w rozporządzeniu wzbudzają wiele kontrowersji.

Najwięcej wątpliwości wywołuje kwestia umieszczenia na paragonie nazwy usługi, czy towaru, która musi pozwalać na jednoznaczną ich identyfikację. Od 1 października każdy podatnik będzie musiał bezwzględnie spełniać ten wymóg. Kolejną ważną kwestią jest wymóg umieszczania NIP nabywcy (na jego żądanie) na paragonie. Obowiązek ten dotyczy jednak tylko kas, które umożliwiają taką funkcję.

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że do 30 września 2013 r. będzie obowiązywał okres przejściowy. Jest to czas na dostosowanie urządzeń do nowych wymagań. Jeśli chodzi o oznaczenia na paragonie nazwy towaru lub usługi, to wprowadzenie ma zapewnić odpowiednią identyfikowalność danego produktu (usługi). U wielu podatników podziały produktów są bardzo ogólne, np. w grupie przetworów owocowo-warzywnych są setki towarów. Sprzedawcom, którzy będą mieli towar danego rodzaju od jednego producenta z jedną stawką VAT, wystarczy oznaczenie np. jogurt owocowy. Jeśli jednak towar będzie od różnych producentów z różnymi stawkami, do spełnienia wymogu jednoznacznego oznaczenia nazwy, konieczne będzie odrębne ujęcie ich na paragonie.

Wymóg jednoznacznego oznaczenia nazwy ostatecznie od 1 października 2013 r. będzie dotyczył także starszych kas, nabytych przed 1 kwietnia 2013 r., dlatego warto już teraz sprawdzić czy dana kasa fiskalna ma wystarczającą ilość kodów PLU, która zapewni możliwość prawidłowego zaprogramowania bazy towarowej i przygotować się do tego wcześniej, bo w większości przypadków   będzie  to  oznaczało opracowanie i przeprogramowanie całej bazy towarowej. Wielu podatników niestety będzie musiało zmienić urządzenia, jeśli kasa posiada zbyt małą pojemność kodów. Na przykład, jedna z najbardziej popularnych kas małych ELZAB MINI posiada możliwość zaprogramowania 500 kodów, co z pewnością nie wystarczy nawet w małych placówkach spożywczych.

Kontrowersyjny przepis działa niejako wstecz, gdyż nawet kilka miesięcy temu podatnik kupując kasę, wyboru dokonywał biorąc pod uwagę wielkość obrotów oraz cenę kasy. Teraz będzie musiał wydać kolejny raz pieniądze na droższą kasę. Wątpliwe jest pocieszenie, że kasę dotychczasową może przeznaczyć na kasę rezerwową, gdyż i ta działając w zastępstwie kasy głównej musi spełniać te same wymogi. Warto też zaznaczyć, że w polskich warunkach bardzo nieopłacalne jest zbycie kasy używanej (aby inny podatnik mógł taką kasę używać trzeba w niej wymienić pamięć fiskalną, co w wielu przypadkach kosztuje ponad 50% nowej kasy).


Przepis zaskoczył też producentów

Specjaliści nie kryją jednak oburzenia zróżnicowaniem sytuacji, w której ze względów technicznych kasy nie mają możliwości umieszczenia NIP nabywcy na paragonie, od sytuacji, w której także z tych samych przyczyn nie ma możliwości zastosowania na paragonie opisu towaru, czy usługi. Drukowanie numeru NIP nabywcy na paragonach obejmuje tylko nowe kasy – stare będą mogły być używane bez tej funkcji. Dlatego też kasy zakupione przed dniem 1 kwietnia 2013 roku nie posiadające możliwości umieszczania na paragonie NIP nabywcy, będzie można stosować do ich zużycia. Problem jednak dotyczy dostępności kas na rynku. Większość producentów musi zmienić oprogramowanie kasy, co wymaga czasu. Tymczasem nowy podatnik kupując kasę musi od kwietnia na paragonie mieć możliwość umieszczenia NIPu swojego klienta. Która kasa ma taką możliwość? Obecnie żadna.

 


Zmiana VAT od kwietnia spowoduje wyższe ceny

Nowelizacja ustawy o VAT, która weszła w życie również od 1 kwietnia 2013 r., spowodowała zmianę stawek VAT na niektóre wyroby i usługi. Większość zmian będzie polegała na podwyższeniu stawki VAT do 23%. Dotyczy  to między  innymi napojów kawowych,  rękodzieł, czy  usług związanych  z nagraniami wideo, projekcją filmów itp.

Elzab Alfa Max 16383 PLU

Zobacz inne kasy fiskalne i ich pojemność kodów >>