Godziny otwarcia

Pn-Pt: 8:00 – 16:30 Sob: 9:00 - 13:00

Zadzwoń

32 415 98 18

Fill out the form below to get your quick quote.

[contact-form-7 404 "Not Found"]

73 Canal Street, New York, NY

Pn-Pt: 8:00 – 16:30 Sob: 9:00 - 13:00
<a href="tel:32 415 98 18">32 415 98 18</a>

Jak przeprogramować kasę fiskalną by uniknąć kary?

przeprogramowanie kasy racibórz

Na paragonach fiskalnych musi znaleźć się jednoznaczna nazwa towaru i usługi. Po publikacji naszego artykułu pt. kasy fiskalne do wymiany w poprzednim numerze gazety otrzymaliśmy wiele zapytań od Klientów jak programować kasy fiskalne aby dostosować się do nowych przepisów obowiązujących od 1 kwietnia.


Na mocy rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 w sprawie kas rejestrujących (Dz.U.poz.363) każdy podmiot użytkujący kasy fiskalne został zobowiązany do stosowania kas wg nowych, ściśle określonych zasad oraz do wprowadzenia nowych ewidencji. Jak można doczytać w Kodeksie karnym skarbowym (Dz.U. Z 2013 poz. 186) brak ewidencji to wykroczenie, za które zgodnie z art. 48 ustawą z dnia 10.09.1999 grozi kara grzywny nawet do 32000zł.

Brzmi bardzo poważnie, nie dziwi nas fakt, iż temat wywołuje mnóstwo pytań skierowanych do naszych pracowników. Jak nieraz bywa w polskim prawie i tym razem brakło jednoznacznych i oficjalnych interpretacji jak rozumieć przepis ust. 1 pkt 6 rozporządzenia ” nazwa towaru lub usługi pozwalająca na jednoznaczną ich identyfikację”.
Przeprowadziliśmy szereg konsultacji z urzędami skarbowymi  oraz sięgneliśmy do wszystkich obecnie dostępnych opinii w tej kwestii. Jednoznaczne jest to, że od 1 kwietnia  nazwy usług i towarów w kasach fiskalnych powinny być przeprogramowane (Jednoznaczne oznaczenie nazwy będzie dotyczyło wszystkich kas – nawet tych nabytych przed 1 kwietnia 2013 roku). W niektórych przypadkach, np. gdy ewidencja sprzedaży prowadzona jest przez komputerowy program magazynowy taka zmiana nie będzie konieczna (pod warunkiem, że każdy towar z dostawy posiada odrębny kod w programie).
Już dziś toczy się dyskusja czy podatnik będzie musiał kupić nową kasę jeśli jego urządzenie ma zbyt małą pojemność  kodów (problem dotyczy m.in sklepów spożywczych i wielobranżowych, gdzie dotychczas nazwy w kasie wskazywały grupę towarów np. pieczywo,  bułki, nabiał itp. Co jest nazewnictwem nieprawidłowym). Dyskusyjne jest również obowiązkowe programowanie w kasie tych samych produktów różniących się ceną.

Ministerstwo Finansów podkreśla, że wymóg jednoznacznej identyfikowalności nazw towarów i usług na paragonach nie jest niczym nowym. W praktyce jednak do tej pory podatnicy różnie interpretowali przepis a urzędy skarbowe nie wyciągały konsekwencji z tego tytułu. Obecnie można się spodziewać, iż nowe rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących będzie niebawem okazją do rozszerzenia zakresu kontroli o  poprawność zaprogramowania kas fiskalnych .

Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie przeprogramowaniem kas fiskalnych, wprowadziliśmy specjalną promocję na usługi zawierające:

– analizę poprawności zaprogramowania nazw towarów i usług w kasie fiskalnej (dotyczy również programów komputerowych)
– doradztwo i pomoc w zakresie poprawnego nazewnictwa zgodnie z przepisami
– szkolenie uzupełniające w zakresie programowania kasy
– programowanie kasy (nowe nazwy towarów i usług)

Aby umówić się na usługę związaną z doradztwem i programowaniem kas fiskalnych  zapraszamy do kontaktu pod adresem [email protected] tel. 601 46 20 03 , 32 415 98 18 lub kontakt osobisty w siedzibie w Raciborzu, róg Klasztornej i Ogrodowej.

Ireneusz Burek