Godziny otwarcia

Pn-Pt: 8:00 – 16:00 Sob: zamknięte

Zadzwoń

32 415 98 18

Fill out the form below to get your quick quote.

[contact-form-7 404 "Not Found"]

73 Canal Street, New York, NY

Pn-Pt: 8:00 – 16:00 Sob: zamknięte
<a href="tel:32 415 98 18">32 415 98 18</a>

Nowe rozporządzenie o kasach fiskalnych na 2018 rok

Według nowego rozporządzenia Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Finansów od 2018 roku z obowiązku stosowania kas fiskalnych będą zwolnione te same rodzaje działalności gospodarczej co w roku 2017, natomiast znalazły się także wyjątki.

Według nowego rozporządzenia Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Finansów od 2018 roku z obowiązku stosowania kas fiskalnych będą zwolnione te same rodzaje działalności gospodarczej co w roku 2017, natomiast znalazły się także wyjątki. Obowiązek ewidencjonowania przy zastosowaniu kas, bez względu na wysokość obrotów, nałożono na usługi kulturalne i rozrywkowe w zakresie wstępu na przedstawienia cyrkowe oraz do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki i sale taneczne, a także usługi w zakresie wymiany walut, z wyłączeniem usług świadczonych przez banki.

Natomiast bez zmian zostają ulgi uzależnione od wysokości obrotu. W rozporządzeniu jest mowa o propozycji utrzymania na dotychczasowy poziomie kryterium wysokości obrotu tj. 20 tys. zł dla podmiotów kontynuujących oraz rozpoczynających działalność gospodarczą.

Kiedy kasy fiskalne ON-LINE pojawią się na rynku?

Ministerstwo Rozwoju oraz Ministerstwo Finansów aktualnie pracują nad zmianami w ustawie o podatku od towarów i usług oraz przygotowują nowe rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych (tzw. rozporządzenie techniczne), którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. To w tym rozporządzeniu muszą znaleźć się wytyczne dla producentów o wymogach technicznych nowych urządzeń.
Następnie przepisy muszą zostać notyfikowane w Unii Europejskiej, co może trwać do 90 dni. Po pozytywnej notyfikacji nowe prawo może zostać uchwalone i dopiero wówczas producenci mogą zacząć się ubiegać o wydanie decyzji prezesa Głównego Urzędu Miar ( tzw. homologacji), na podstawie której kasy on-line będą dopuszczone do obrotu.
Po otrzymaniu homologacji będzie można rozpocząć produkcję i dystrybucję kas on-line. Analizując obecny stan prac, można wnioskować, że pierwsze kasy on-line nie pojawią się na rynku wcześniej niż w drugiej połowie 2018 roku.

Warto przypomnieć, że projekt ustawy VAT zawiera  tzw. harmonogram wprowadzania kas on-line. W pierwszej kolejności obowiązkiem rejestracji sprzedaży za pomocą tego rodzaju kas zostaną objęci przedsiębiorcy działający w następujących branżach:

od 01.01.2020 – usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania oraz usługi fitness.
od 01.07.2019 – usługi gastronomiczne i budowlane;
od 01.01.2019 – usługi motoryzacyjne i wulkanizacyjne oraz dokonujące sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych;

Podatnicy, których obejmie obowiązek rejestracji sprzedaży za pomocą kas on-line, będą mogli skorzystać z odliczenia w wysokości maksymalnie 1000 zł netto jednak nie więcej niż 90% wartości netto danego urządzenia. Podatnicy instalujący po raz pierwszy kasę rejestrującą również będą mogli skorzystać z takiego odliczenia pod warunkiem, że zainstalują kasę on-line. Pozostali podatnicy z branż, które nie zostały wymienione w projekcie ustawy nie mają obowiązku wymiany kas na on-line. Mogą stosować dotychczasowe kasy z elektroniczną kopią paragonu (wówczas mogą skorzystać z ulgi 700 zł na obecnie obowiązujących zasadach).
Ireneusz Burek
właściciel SOFT-IB