Godziny otwarcia

Pn-Pt: 8:00 – 16:30 Sob: 9:00 - 13:00

Zadzwoń

32 415 98 18

Fill out the form below to get your quick quote.

[contact-form-7 404 "Not Found"]

73 Canal Street, New York, NY

Pn-Pt: 8:00 – 16:30 Sob: 9:00 - 13:00
<a href="tel:32 415 98 18">32 415 98 18</a>

Kasy fiskalne online – najwcześniej w 2020 roku?

Coraz częściej trafiają do nas pytania ze strony klientów: Co z nowymi przepisami dotyczącymi urządzeń fiskalnych?

Według informacji, które docierają z Ministerstwa Finansów oraz producentów kas fiskalnych, można się spodziewać, że na przełomie 3 i 4 kwartału 2017 r. dojdzie do notyfikacji rozporządzenia Ministerstwa Rozwoju dotyczącego technicznych aspektów funkcjonowania kas i drukarek fiskalnych w wersji online. Przypomnijmy, że projekt rozporządenia technicznego o kasach (nad którym pracowano przez niemal rok) został opublikowany w sierpniu 2016 roku zaś ostateczną postać rozporządzenia wprowadzającego obowiązek stosowania kas online (planowany od 2018 roku) mieliśmy poznać do końca kwietnia br. Tak się jednak nie stało. Zmiany kadrowe w MR spowodowały zatrzymanie prac legislacyjnych. Obecnie optymiści branży szacują, że pojawienia się kas online na rynku można się spodziewać najwcześniej w drugiej połowie 2018 roku.

Aktualny stan prac potwierdza (zgodnie z wcześniejszym projketem) istnienie kas online równolegle z kasami z kopią elektroniczną. MF zamierza jednak nałożyć obowiązek comiesięcznego raportowania do US obrotu z kas (wzorowanego na Jednolitych Plikach Kontrolnych). Spowodować to może rychłą wymianę kas dwurolkowych, z powodu uciążliwości opracowania danych z takich urządzeń.
MF deklaruje, że po wejściu w życie nowego rozporządzenia MR, rozpoczną się prace nad warunkami stosowania kas software’owych. Biorąc pod uwagę tempo dotychczasowych prac, można spodziewać się, że tego typu rozwiązania będą dopuszczone do obrotu nie wcześniej niż w 2020 roku. Mówi się także o ograniczonym branżowo zakresie ich stosowania oraz o różnych terminach obowiązkowego instalowania kas online w różnych branżach.

Jak infromowaliśmy wcześniej jeden z kluczowych producentów kas fiskalnych, firma ELZAB wprowadziła akcję sprzedażową kas „Online Ready”. Klienci kupujący urządzania z nakleją „Online Ready”, których zakup gwarantuje jest przez producenta że dostosuje kasę do nowych wymacgań które zapowiadane były na styczen 2018 rok. Zapytaliśmy o stanowisko firmę ELZAB na temat akcji OR (Online Ready) w kontekście braku nowego rozporządzenia. Możemy przypuszczać, że rozporządzenie wejdzie w listopadzie i nie będzie w nim obowiązku stosowana kas od 2018 roku gdyż fizycznie ich nie będzie – informuje nas przedstawiciel regionalny Paweł Stylok. Nie ma żadnych pewników, stan prac nad zmianami obecnie jest inny niż kwartał temu, równie dobrze za kwartał może być inny. Pewne jest przesunięcie pierwotnie zapowiadanych terminów. Nie ma też żadnych podstaw, by przewidywać, że ministerstwo zrezygnuje z koncepcji kas online. Certyfikat wydawany przez nas w ramach akcji „Online Ready” gwarantuje użytkownikowi kasy OR zmodernizowanie do wymogów nowych przepisów w terminie do końca 2020 r. Kasy OR są adresowane dla dwóch grup odbiorców – tych, którzy muszą kupić pierwszą kasę lub wymienić kasę do końca 2018 roku. Zakup teraz kasy OR daje nadal wydłużenie użytkowania urządzenia o 3 lata. Wydaje się, że nie ma podstaw, by twierdzić, że kas online fizycznie nie będzie w 2018 r. – również z uwagi na bardzo zaawansowane prace działów konstrukcyjnych producentów, którzy cały czas w tle przygotowują nowe urządzenia – usłyszeliśmy w argumentacji.

Jednocześnie warto dodać, że na wybór rozwiązania w zakresie fiskalizacji online bardzo silny nacisk wywierają branże bankowe. 12 czerwca br. w Ministerstwie Rozwoju podpisano porozumienie, na mocy którego banki, organizacja płatnicze oraz agenci rozliczeniowi będą tworzyć fundusz, z którego zostaną dofinansowane instalacje terminali płatniczych. Szacuje się, że dzięki funduszowi liczba pracujących terminali wzrośnie o dodatkowe 750 tysięcy urządzeń, co podwoi ilość terminali na rynku. W porozumieniu potwierdza się również obowiązek współpracy kas fiskalnych z terminalami kart płatniczych, które muszą pracować w oparciu o wspólny protokół komunikacyjny.

Ireneusz Burek