Godziny otwarcia

Pn-Pt: 8:00 – 16:00

Zadzwoń

32 415 98 18

Fill out the form below to get your quick quote.

[contact-form-7 404 "Not Found"]

73 Canal Street, New York, NY

Pn-Pt: 8:00 – 16:00
<a href="tel:32 415 98 18">32 415 98 18</a>

Koniec z podstawowym wsparciem dla Windows 7

Gigant z Redmont postanowił o wyłączeniu podstawowego wsparcia technicznego dla systemu Windows 7, tym samym o przejściu systemu w fazę wsparcia dodatkowego. Jednocześnie Microsoft kończy z podstawowym wsparciem dla Exchange Server 2010 Enterprise oraz Standard


Czym właściwie i jakie są fazy wsparcia?

Każdy system Microsoftu otrzymuje wsparcie techniczne do momentu wyłączenia wsparcia, który następuje najczęściej po 10 latach od wypuszczenia systemu do sprzedaży. Mamy trzy różne fazy wsparcia:

– Wsparcie podstawowe – najczęściej trwa pięć lat. W tym czasie Microsoft zapewnia darmowe aktualizacje związane z bezpieczeństwem, ogólnym działaniem systemu oraz wbudowanymi aplikacjami, a także dodaje nowe funkcje.

– Wsparcie dodatkowe – następstwo po wsparciu podstawowym: Microsoft nie dokonuje żadnych zmian w systemie, a także zamyka standardowe kanały komunikacji, przez które można zgłaszać wnioski o zmiany projektowe.

– Zakończenie wsparcia – następuje po fazie wsparcia dodatkowego, który, tak jak faza wsparcia podstawowego, trwa pięć lat. System całkowicie traci wsparcie ze strony Microsoftu, zaprzestaje udostępniania jakichkolwiek aktualizacji, nawet tych najbardziej krytycznych.

Windows 7 straci pełne wsparcie dokładnie 14 stycznia 2020 roku.

Co należy wiedzieć w momencie, gdy Windows 7 traci wsparcie podstawowe?

– System nadal będzie działał, tak jak do tej pory, a firma Microsoft nadal będzie udostępniała poprawki zabezpieczeń. Windows 7 nie będzie jednak otrzymywał nowych funkcji czy rozwiązań, np. nie zostanie dodane nowe wydanie DirectX, ani treści udostępnianych przez podmioty trzecie.

– Firmy korzystające z systemów operacyjnych Windows 7 będą mogły otrzymywać spersonalizowane aktualizacje pod warunkiem, że mają zawartą umowę z firmą Microsoft, którą zawiera się przy zakupie licencji Enterprise tego systemu.

– Niezależnie od obu powyższych punktów 13 stycznia jest dniem sygnalizującym zbliżające porzucenie systemu operacyjnego Windows 7 przez firmę Microsoft. W szczególności firmy posiadające ten system mają pięć lat na zmianę systemu Windows na jego nowszą wersję.

– Niewykluczone jest, że Microsoft, tak jak w przypadku Windows XP, poszerzy wsparcie techniczne (dla Windows XP cały okres wsparcia trwał 13 lat, czego powodem była nadal wysoka popularność platformy na rynku). Jeżeli Windows 7 nadal będzie utrzymywał widoczny udział w rynku to może dojść do przesunięcia daty zakończenia wsparcia.

Co będzie robił Microsoft?

Gigant z Redmont najprawdopodobniej skupi się na skończeniu systemu operacyjnego Windows 10, a w nim znajdziemy takie „nowości” jak:

– powrót „menu start”, w którym znajdą się znane i nielubiane kafelki z Windows 8/8.1, ale nie będą już tak inwazyjne;

– domyślnie uruchamianie aplikacji interfejsu Modern w oknach na pulpicie;

– w komputerach bez ekranów dotykowych logowanie użytkownika bezpośrednio na pulpit;

– obsługę wielu pulpitów;

– wprowadzenie Cortany, czyli wirtualnego pomocnika PDA (Personal Digital Assistant), który jest wbudowaną domyślnie aplikacją;

– nowa przeglądarka (koniec z Internet Explorer (?)) o nazwie kodowej Spartan.

Microsoft-Executive-Talks-Windows-10-Pricing-466718-2

Jak teraz będzie wyglądał Windows 7?

Prawdopodobnie tak, jak w ostatnim jego wydaniu. Nie będzie większych zmian, aktualizacje ograniczą się do poprawek błędów i łatania luk bezpieczeństwa. Wiemy też, że DirectX 12 na pewno nie pojawi się już w Windows 7.

źródło: Microsoft, PCLab