Koniec z podstawowym wsparciem dla Windows 7 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Kuba   
wtorek, 13 stycznia 2015 08:22

windows_7Gigant z Redmont postanowił o wyłączeniu podstawowego wsparcia technicznego dla systemu Windows 7, tym samym o przejściu systemu w fazę wsparcia dodatkowego. Jednocześnie Microsoft kończy z podstawowym wsparciem dla Exchange Server 2010 Enterprise oraz Standard

 

Czym właściwie i jakie są fazy wsparcia?

 

Każdy system Microsoftu otrzymuje wsparcie techniczne do momentu wyłączenia wsparcia, który następuje najczęściej po 10 latach od wypuszczenia systemu do sprzedaży. Mamy trzy różne fazy wsparcia:

- Wsparcie podstawowe - najczęściej trwa pięć lat. W tym czasie Microsoft zapewnia darmowe aktualizacje związane z bezpieczeństwem, ogólnym działaniem systemu oraz wbudowanymi aplikacjami, a także dodaje nowe funkcje.

- Wsparcie dodatkowe - następstwo po wsparciu podstawowym: Microsoft nie dokonuje żadnych zmian w systemie, a także zamyka standardowe kanały komunikacji, przez które można zgłaszać wnioski o zmiany projektowe.

- Zakończenie wsparcia - następuje po fazie wsparcia dodatkowego, który, tak jak faza wsparcia podstawowego, trwa pięć lat. System całkowicie traci wsparcie ze strony Microsoftu, zaprzestaje udostępniania jakichkolwiek aktualizacji, nawet tych najbardziej krytycznych.

Windows 7 straci pełne wsparcie dokładnie 14 stycznia 2020 roku.

 

Co należy wiedzieć w momencie, gdy Windows 7 traci wsparcie podstawowe?

 

- System nadal będzie działał, tak jak do tej pory, a firma Microsoft nadal będzie udostępniała poprawki zabezpieczeń. Windows 7 nie będzie jednak otrzymywał nowych funkcji czy rozwiązań, np. nie zostanie dodane nowe wydanie DirectX, ani treści udostępnianych przez podmioty trzecie.

- Firmy korzystające z systemów operacyjnych Windows 7 będą mogły otrzymywać spersonalizowane aktualizacje pod warunkiem, że mają zawartą umowę z firmą Microsoft, którą zawiera się przy zakupie licencji Enterprise tego systemu.

- Niezależnie od obu powyższych punktów 13 stycznia jest dniem sygnalizującym zbliżające porzucenie systemu operacyjnego Windows 7 przez firmę Microsoft. W szczególności firmy posiadające ten system mają pięć lat na zmianę systemu Windows na jego nowszą wersję.

- Niewykluczone jest, że Microsoft, tak jak w przypadku Windows XP, poszerzy wsparcie techniczne (dla Windows XP cały okres wsparcia trwał 13 lat, czego powodem była nadal wysoka popularność platformy na rynku). Jeżeli Windows 7 nadal będzie utrzymywał widoczny udział w rynku to może dojść do przesunięcia daty zakończenia wsparcia.

 

Co będzie robił Microsoft?

 

Gigant z Redmont najprawdopodobniej skupi się na skończeniu systemu operacyjnego Windows 10, a w nim znajdziemy takie "nowości" jak:

- powrót "menu start", w którym znajdą się znane i nielubiane kafelki z Windows 8/8.1, ale nie będą już tak inwazyjne;

- domyślnie uruchamianie aplikacji interfejsu Modern w oknach na pulpicie;

- w komputerach bez ekranów dotykowych logowanie użytkownika bezpośrednio na pulpit;

- obsługę wielu pulpitów;

- wprowadzenie Cortany, czyli wirtualnego pomocnika PDA (Personal Digital Assistant), który jest wbudowaną domyślnie aplikacją;

- nowa przeglądarka (koniec z Internet Explorer (?)) o nazwie kodowej Spartan.

 

Microsoft-Executive-Talks-Windows-10-Pricing-466718-2

 

Jak teraz będzie wyglądał Windows 7?

 

Prawdopodobnie tak, jak w ostatnim jego wydaniu. Nie będzie większych zmian, aktualizacje ograniczą się do poprawek błędów i łatania luk bezpieczeństwa. Wiemy też, że DirectX 12 na pewno nie pojawi się już w Windows 7.

 

źródło: Microsoft, PCLab